Turystyka po pandemii: Jakie skutki dla branży? - Turystyka i gastronomia

Dodane: 09-06-2023 14:03

ta stanęła na krawędzi upadku. Jednak, z powodu szybkiego tempa szczepień i zmieniania się sytuacji epidemiologicznej, świeżym powiewem brzmią słowa nadziei na powrót turystyki do jej dawnych wielkości. Jeśli chodzi o przyszłość branży turystycznej, czego możemy się spodziewać?

Pierwszą rzeczą,

Turystyka po pandemii: Jakie skutki dla branży? - Turystyka i gastronomia Turystyka

Turystyka po pandemii: Spodziewane zmiany w branży turystycznej

Po ponad roku pandemii koronawirusa (COVID-19), branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych. Obostrzenia i zakazy podróży spowodowały, że branża na którą musimy zwrócić uwagę, jest zmiana priorytetów turystów. Związane z pandemią ograniczenia i obostrzenia sprawiły, że osoby szukające wypoczynku są bardziej zainteresowane destynacjami, które zapewniają bezpieczeństwo. Czystość i higiena, jak również potencjalne zagrożenie do kontaktu z innymi ludźmi, to kwestie, na które często zwracają uwagę turyści. Dlatego też, wiele branż turystycznych jest zmuszonych do zachowania wyższych standardów higieny niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładowo, hotele, agroturystyki i lotniska wprowadzają specjalne normy, które mają na celu zapewnienie czystych i bezpiecznych warunków dla podróżnych.

Następnie, musimy zwrócić uwagę na wzrost popularności wakacji lokalnych. Pandemia sprawiła, że turyści zaczęli szukać atrakcji w rejonach i krajach, do których mogą dojechać samochodem lub pociągiem. Po zamknięciu granic zarówno w kraju, jak i za granicą, lokalna turystyka stała się jednym z największych trendów. Wynika to z faktu, że turyści mogą cieszyć się relaksem i zabawą, nie musząc się martwić o karantannę czy testowanie na COVID-19. Jednocześnie wiele państw w Europie i na świecie, wprowadza programy wspierające turystykę krajową, które obejmują bon turystyczny, subwencje i ulgi podatkowe.

Cyfryzacja i innowacje w branży turystycznej

Wraz z postępującą cyfryzacją, branża turystyczna będzie w stanie przyspieszyć swoje tempo rozwoju i odbudowania się. Co więcej, pandemia dodatkowo zwiększyła popyt na rozwiązania online. W przypadku turystyki, masowo wykorzystuje się np. strony z ofertami wycieczek czy aplikacje mobilne, które ułatwiają proces rezerwacji i wyboru optymalnej oferty.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest warunkowe stosowanie paszportów zdrowia. Wszyscy nasi klienci będą musieli przedstawić rezultat testu COVID-19 lub certyfikaty o szczepieniu, aby wyjechać na wakacje. Wszyscy dostawcy będą musieli mieć również kody QR, które będą widoczne w standardowych aplikacjach. Takie strategie są już stosowane na niektórych lotniskach i stacjach kolejowych, oprócz tych, którzy zaczęli korzystać z ID elektronicznego i opieki zdrowotnej w telefonach komórkowych.

Podsumowanie

Pandemia COVID-19 miała bardzo dużo negatywnych skutków dla branży turystycznej. Pomimo tego, wiele wynikających ze zmienionej sytuacji rozwiązań spowodowało zaproponowanie innowacyjnych i kreatywnych pomysłów, które pozwolą na ruch turystyczny i odbudowanie biznesu. Bezpieczeństwo i higiena są na czele decydujących czynników, podczas gdy rozwój cyfrowych technologii zapewnia konkurencyjność i łatwość w dostępie do informacji i rezerwacji podróży.


http://turystyka-i-gastronomia.leczyce.com.pl/